Watford – med Elton John for bordenden

Watford historie, baggrund og spilforslag

De fleste Premier League-klubber har kendisser blandt deres fans. Men det er langt fra dem alle, der har været styret af en af de selvsamme kendte personligheder. Det har Watford. Klubben har nemlig været ejet af musikeren Sir Elton John – endda af to omgange.. .... Læs resten af historien

  • Spilforslag
  • betting strategi

Arsenal slår Newcastle i startsæsonen

Den nye sæson står for døren og Arsenal starter ude mod Newcastle. ...

SE spilforslag

Watford historie

Rockstjernen blev allerede i 1973 en del af ledelsen i Watford, da han blev vicepræsident for klubben. I 1976 blev han så også ejer af den, og satte sig for bordenden som formand. En af de første beslutninger var at fyre manageren og i stedet ansatte Elton John den kun 32-årige Graham Taylor (senere engelsk landstræner) som ny manager.

Makkerparret skaffede stor succes til den lille klub på Vicarage Road. Det lykkedes at rykke den fra den daværende 4. division og op i den bedste række (1. division) for første gang i klubbens historie. Eventyret peakede i 1983, hvor Watford sluttede på andenpladsen efter mægtige Liverpool, og året efter nåede FA Cup-finalen, hvor de dog tabte.

Elton John solgte Watford to gange

Graham Taylor forlod Watford i 1987 og i den efterfølgende sæson rykkede Watford ud af den bedste række og indledte en vaklende kurs, som fik Elton John til at sælge den i 1990. Han vendte dog tilbage til ledelsesgangen allerede i 1996, hvor han købte klubben tilbage og igen satte sig i formandsstolen.

Igen valgte han at ansætte Graham Taylor, i første omgang som sportsdirektør, og senere som manager. Og igen havde de to succes med deres makkerskab, da det sikrede Watford oprykning to sæsoner i træk, så The Hornets igen var at finde i det fineste selskab – denne gang Premier League - i 1999.

Elton John trak sig som formand og solgte klubben igen i 2002. Forklaringen var ifølge sangeren selv, at han ikke kunne dedikere sig 100 procent til jobbet som formand, og at det både krævede jobbet og fortjente klubben. I første omgang fortsatte han dog som præsident, og i dag er han udnævnt som ærespræsident for Watford. En titel han er tildelt på livstid.

Watford har også valgt at ære sangstjernen ved at opkalde hovedtribunen på hjemmebanen Vicarage Road efter ham. Den nu 72-årige Sir Elton John er stadig en aktiv del af ledelsen og dukker op på lægterne, når han har mulighed for det, ligesom hans søn spiller for klubbens akademi. Dermed er Elton John også en del af endnu en æra i Watford. 

Håb og ambitioner i de kommende sæsoner?

Efter at have været nede og vende i The Championship flere gange over det seneste årti, står det uklart hvor Watford vil ende i den kommende sæson. Klubben har formået at holde på flere profiler og opbakken fra de trofaste fans er der som altid. Men er det nok?

Watford skal uden tvivl gøre sig bemærket på transfermarkedet hvis de for alvor skal cementere en fast plads i Englands fineste række. Med klubbens lange historik, stærke profiler og trofaste fansopbakning er det dog ikke helt uden håb og ambitioner, at tro at klubben overlever sæsonens tætte nedrykningskamp.

P